Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Targi IIPSEC 2007

Printer Friendly and PDF
IIPSEC to cykliczne targi wraz imprezami towarzyszącymi, które promują technologie IP w branży zabezpieczeń. W tym roku impreza odbyła się w dniach 23–25 stycznia 2007 r. w Stoneleigh Park niedaleko Coventry w Anglii.

Organizatorzy przygotowali ponad 120 stanowisk dla czołowych firm z branży zabezpieczeń oraz IT. Według danych organizatorów targi odwiedziło około 3000 osób z ponad 65 krajów – głównie kadra kierownicza, menedżerowie firm instalacyjnych i dystrybucyjnych oraz producenci sprzętu sieciowego i szeroko pojętych systemów zabezpieczeń.IIPSEC 2007

Dominowali wystawcy urządzeń telewizji dozorowej, bazującej na sieciach IP (IPTV), chociaż wiele miejsca poświecono także rozwiązaniom zintegrowanym, kontroli dostępu, zdalnemu monitoringowi, technologiom sieciowym, a w dalszej kolejności – systemom alarmowym, biometrycznym oraz przeciwpożarowym. Targi wzbogacał cały szereg imprez towarzyszących – 22 stycznia odbyła się całodniowa konferencja, przeznaczona głównie dla menedżerów, kierowników i osób odpowiedzialnych za wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych w firmach z sektorów przemysłu, budownictwa publicznego i wielu innych.

Poruszano tematy związane z przyszłością technologii ochrony i zapobiegania aktom przestępczym, jak również kosztami szeroko pojmowanego bezpieczeństwa. Podczas targów zorganizowano wiele warsztatów i pokazów, pokrewnych tematycznie względem rozwiązań prezentowanych przez firmy. Wiele szkoleń i warsztatów zorganizowała firma Cisco. Szkolenia obejmowały zakres od podstaw technologii IP aż do profesjonalnego projektowania sieci oraz techniki zwiększania bezpieczeństwa i niezawodności sieci. Niezależnie od programu firmy Cisco przygotowano szereg seminariów technicznych, poświęconych różnym aspektom wykorzystania sieci IP (od podstaw zagadnień sieciowych aż do integracji systemów kontroli dostępu, alarmowych, przesyłania dźwięku i obrazu oraz zagadnienia sieci bezprzewodowych i mobilnych systemów łączności).

Przewidziano również wiele seminariów dla użytkowników końcowych. Na seminariach tych dokonano prezentacji firm, przedstawiono projekty zrealizowane i planowane, jak również perspektywy rozwoju branży zabezpieczeń w różnych zastosowaniach – począwszy od środków transportu, poprzez przemysł, handel i edukację, a zakończywszy na systemach wdrożonych dla policji i służb więziennych. Na targach nie zabrakło największych firm z branży. Obecne były firmy Dedicated Micros, Dallmeier, Axis, CBC, Cieffe, DVTel, Flir, Arecont Vision, Honeywell, JVC, Milestone, Mobotix, Siemens – Bewator, Indigo Vision, Norbain (główny sponsor targów) i wiele innych.

Dominującą pozycję na targach zajmowały systemy telewizji IP (kamery sieciowe, enkodery wideo, rejestratory sieciowe), a także specjalizowane oprogramowanie – od prostych aplikacji zmieniających komputer PC w wielokanałowy rejestrator cyfrowy aż po potężne platformy do zdalnego monitoringu sieciowego, wyposażone w wyrafinowane funkcje analizy i obróbki obrazu. Tegorocznym hitem były zaawansowane techniki obróbki obrazu (Video Analytics), pozwalające definiować w dowolny sposób obszary, strefy i linie detekcji ruchu, rozpoznawać obiekty i twarze, zliczać ludzi i obiekty, dokonywać pomiaru prędkości poruszających się obiektów czy wykrywać naruszenie stref ochronnych. W powiązaniu z bazami danych i silnymi jednostkami obliczeniowymi pozwala to na analizę zagrożeń w czasie rzeczywistym i przewidywanie zachowań ludzi w rozległych systemach cyfrowej rejestracji i analizy obrazu, np. na lotniskach, w halach produkcyjnych i handlowych, na autostradach czy w ruchu miejskim. Systemy te obecnie spełniają nie tylko funkcję przesyłania i rejestracji wideo. Umożliwiają również dostarczanie danych koniecznych do podejmowania kluczowych decyzji, pozwalają w porę rozpoznać zagrożenie, a dzięki sprzężeniu z systemami automatyki budynku – także zarządzać i sprawnie reagować na pojawiające się zagrożenia. Tendencją branży security, która uwidoczniła się na targach, jest silne dążenie do integracji różnych systemów zabezpieczeń (CCTV, kontroli dostępu, alarmowych, pożarowych itd.) na wspólnej platformie IP z wykorzystaniem specjalizowanego oprogramowania znacznie zwiększającego funkcjonalność i łatwość obsługi, a z drugiej strony zapewniającego wielodostępowość, niezawodność oraz trwałość danych. Ciekawość zwiedzających targi mogły wzbudzić technologie bezprzewodowe i mobilne, pozwalające na znaczne rozszerzenie zakresu zastosowań technologii IP w branży zabezpieczeń i nie tylko.

Technologia IP wydaje się obecnie najbardziej przyszłościowa. Pomimo faktu, że jeszcze nie jest ona bardzo rozpowszechniona w systemach bezpieczeństwa, nowe możliwości systemów IP (jak chociażby zdolność generowania obrazów o wysokiej rozdzielczości przez kamery megapikselowe, możliwość łatwej integracji i sprzężenia z innymi systemami) pozwalają sądzić, że sytuacja ta może szybko ulec zmianie. Mimo rozpowszechnienia i przystępnej ceny analogowych systemów CCTV, zdecydowanie widać wzrost zainteresowania w pełni cyfrowymi systemami IP oraz hybrydowymi systemami pośrednimi. Szacuje się, że nadchodzący okres – od roku do dwóch lat – będzie decydujący dla systemów IP. Po tym czasie powinny one osiągnąć status rozwiązania jeżeli nie dominującego, to przynajmniej preferowanego.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony