Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

POLON-ALFA - Ogólnopolskie Warsztaty Sygnalizacja i automatyka pożarowa SAP’2010 - podsumowanie

Printer Friendly and PDF

logo_polon_alfa_150Już po raz osiemnasty, w dniach 23 – 25.09. br., firma POLON-ALFA Zakład Urządzeń Dozymetrycznych zorganizowała jedne z największych w Polsce warsztatów pod nazwą Sygnalizacja i automatyka pożarowa SAP’ 2010. Impreza, jak co roku, miała na celu poszerzanie wiedzy z zakresu ochrony przeciwpożarowej, zapoznanie uczestników z nowymi rozwiązaniami i trendami, a także regulacjami prawnymi – ze szczególnym uwzględnieniem praktycznego wykorzystania przekazywanych informacji.

Polon_Alfa_warsztaty2010_50

Odpowiadając na pytania i wątpliwości wielu instalatorów systemów sygnalizacji pożarowej między innymi z zakresu instalowania sygnalizatorów w pętlach dozorowych oraz zasad projektowania i wykonawstwa instalacji zawierających rozproszone elementy systemu oraz ich ochrony przed przepięciami i zakłóceniami postanowiliśmy, by tematyką wiodącą tegorocznego spotkania były Instalacje sygnalizacji i automatyki pożarowej.

W tym roku impreza zmieniła nie tylko nazwę, ale też termin i miejsce, w którym się odbywała. Urocze zakątki kujawsko-pomorskiego Zacisza zamieniono na nie mniej ciekawe okolice łódzkich Smardzewic.

W programie warsztatów przewidziano wystąpienia wielu osób – znanych i cenionych w środowisku związanym z ochroną pożarową.

Pierwszego dnia organizatorzy w części wykładowej zaplanowali następujące tematy: referat Edwarda Skiepko Zasilanie urządzeń przeciwpożarowych i sterowanie urządzeniami automatyki pożarowej zasilanych napięciem 230/380 VAC, był wyjaśnieniem wielu zagadnień stanowiących problem na styku automatyki pożarowej niskich napięć i coraz częściej pojawiającej się automatyki związanej z wentylacją pożarową. Ten typ zagadnień staje się obecnie jednym z poważniejszych problemów, szczególnie w obiektach wielkopowierzchniowych i wysokich.

Dzięki wystąpieniu Janusza Sawickiego z Instytutu Techniki Budowlanej pt. Rozproszone zasilanie w pożarowych instalacjach sygnalizacji i ostrzegania uczestnicy zapoznali się z newralgicznym punktem wielu systemów sygnalizacji pożarowej, jakim jest zapewnienie ciągłości dostaw energii na potrzeby poprawnej pracy urządzeń.

Ostatnim wykładowcą pierwszego dnia warsztatów był Jerzy Ciszewski z Instytutu Techniki Budowlanej. Jego referat Instalacje systemów rozproszonych i sieciowych, poruszał zagadnienia związane z realizacją instalacji w rozległych i rozproszonych obiektach. Wystąpienie to zakończyło się bardzo ciekawą i długą dyskusją obecnych na sali słuchaczy.

Pierwszy dzień warsztatów uczestnicy zakończyli na uroczystej kolacji, po której mogli poczuć się jak w Las Vegas. Casino, które otworzyło swoje podwoje dla wszystkich chętnych obudziło w wielu z nich żyłkę hazardzisty, a że nagrody dla najlepszych graczy były cenne – każda z gier cieszyła się niezwykłą popularnością. Żeby tradycji warsztatów stało się za dość – dzień, a właściwie noc, skończyła się tańcami, gdy słońce zaczęło wyglądać zza horyzontu.

Piątek powitał uczestników imprezy pięknym słońcem na prawie bezchmurnym niebie. Wykłady w ramach drugiego dnia warsztatów rozpoczął Mirosław Zielenkiewicz z firmy RST z Białegostoku tematem Zabezpieczenie pożarowych instalacji alarmowych przed przepięciami i zakłóceniami elektromagnetycznymi. Problematyka tego zagadnienia jest coraz dotkliwiej odczuwalna w regionach Polski narażonych na częste występowanie wyładowań atmosferycznych. Uczestnicy z wyraźnym zaangażowaniem dzielili się uwagami w zakresie rozwiązań stosowanych w zabezpieczaniu urządzeń.

Następny wykład Bezpieczne instalacje przeciwpożarowe zaprezentowała Alina Rychlik-Paradowska z firmy Dynamik z Krakowa. Jej wystąpienie uczestnicy przyjęli z dużym zainteresowaniem, a przedstawiane rozwiązania z zakresu stosowania różnego typu przewodów były niezwykle cenną informacją dla przyszłego ich wykorzystania przez firmy – uczestników warsztatów.

Nawiązując do prezentacji Aliny Rychlik-Paradowskiej kolejny wykład poprowadził Piotr Okniński z firmy BAKS z Karczewa nt. Prowadzenia kabli pożarowych instalacji sygnalizacji i automatyki z wykorzystaniem elementów systemu BAKS.

Dwa kolejne wystąpienia to Sygnalizatory w pętlach dozorowych central – wykorzystanie i zasady instalowania oraz Lokalizacja sygnalizatorów w pożarowych instalacjach alarmowych. Tematy te były omawiane odpowiednio przez Mariusza Sobeckiego z SITP O/Legnica i przez Mariusza Sowińskiego reprezentującego organizatora.

Część wykładową warsztatów zakończył Władysław Markowski z firmy POLON-ALFA referatem Instalacje wykrywania pożaru w przestrzeniach zagrożonych wybuchem, poruszającym problematykę instalacji iskrobezpiecznych w obiektach przemysłowych.

Popołudnie drugiego dnia upłynęło na zajęciach w podgrupach i przeżyciach bardziej dla ciała niż dla ducha. Zawody w strzelectwie (z broni długiej, krótkiej, łuku), zorbing, most tybetański, quady – wszystkie te atrakcje cieszyły się niezwykłą popularnością – tym bardziej, że do zaciętej rywalizacji motywowała perspektywa zdobycia atrakcyjnych nagród.

Po zakończeniu zawodów i chwili odpoczynku przyszedł czas na wieczorny relaks. Wręczanie nagród zwycięzcom poszczególnych konkurencji sportowych. Chodzenie po rozżarzonych węglach. Wbrew pozorom śmiałków znalazło się blisko 40-stu. Pokaz tańca z ogniem. Wszystko to stanowiło ukoronowanie drugiego dnia warsztatów. Wieczór i noc przy ognisku, rozmowy na tematy związane z branżą, ale i też na te lżejsze sprawiały, że najwytrwalsi udali się na spoczynek, gdy zaczęło świtać.

I tak tegoroczne – XVIII już Ogólnopolskie Warsztaty SAP’2010 dobiegły końca. Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom za wspólnie spędzony czas, mając nadzieję, że wprowadzone zmiany zostały przez nich życzliwie przyjęte i warsztaty, prócz źródła wiedzy fachowej, stały się imprezą integrującą środowisko.

A oto kilka opinii uczestników tegorocznych warsztatów:
Uważam, że tegoroczne warsztaty zorganizowane przez firmę Polon-Alfa miały wysoki poziom merytoryczny, a sposób prowadzenia szkolenia oraz organizacja charakteryzowały się wysokim profesjonalizmem – przedstawiciel firmy INSAL z Częstochowy;

Ogromna dbałość organizatora o każdy szczegół przedsięwzięcia pozwoliła uczestnikom skupić się na tym, co najważniejsze. Udane rozmowy biznesowe przeplatały się z doskonale zorganizowanymi formami relaksu w czasie wolnym od dyskusji – Aleksandra Parys „DAAL” Systemy Alarmowe z Łodzi;

Niniejszym, chcę podziękować za wzorowe i sprawne przeprowadzenie Ogólnopolskich Warsztatów-Sygnalizacja i Automatyka Pożarowa SAP-2010. Wybór ośrodka rekreacyjno-konferencyjnego – MOLO w Smardzewicach n/Zalewem Sulejowskim oraz wybrane tematy związane z branżą zabezpieczeń przeciwpożarowych zasługują na wyrazy podziękowania – Janusz Cieślak – Instalacje Elektryczne z Łodzi;

Super. Pełen profesjonalizm. Brałem udział dwa razy w warsztatach. Istotną sprawą, która mi odpowiadała była dyskusja nad konkretnymi sprawami, a nie generalizowanie i abstrahowanie. Przede wszystkim praktyka połączona z teorią daje dobry efekt. Warsztaty te pomogły mi i mam nadzieję, że nadal pomogą w dalszym rozwoju. Polecam wszystkim przyszłoroczne warsztaty oraz wieczorne spotkania przy ognisku – Marek Gano – SUPON Lublin;

Udane warsztaty pod względem merytorycznym i praktycznym. Można było osobiście nawiązać wiele ciekawych znajomości i spotkać się na gruncie prywatnym z branżystami  w połączeniu z miłą zabawą na terenie uroczego obiektu. Nic dodać nic ująć – pełen profesjonalizm. Warto brać udział w takich warsztatach, aby ugruntować własną wiedzę na temat systemów i rozwiązań ppoż – przedstawiciel firmy instalatorskiej z Krakowa.

Bezpośr. inf. POLON-ALFA

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji: www.zabezpieczenia.com.pl.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony