Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Poland Partner Day 2015– spotkanie przedstawicieli firmy Axis i firm partnerskich

Printer Friendly and PDF

1 października w barokowej scenerii Pałacu na Wyspie w warszawskich Łazienkach odbyła się szósta edycja Poland Partner Day, czyli spotkanie, w którym uczestniczyli partnerzy, współpracownicy oraz zwykli sympatycy firmy Axis Communications przybyli z całej Polski, a także goście z zagranicy. Oprócz najnowszych produktów firmy Axis prezentowane były urządzenia firm partnerskich, do których należą Nedap, Metel, Milestone, Synology i TechnoAware.


Po zakończeniu krótkiej części oficjalnej, w której przedstawiono zespół pracowników firmy Axis oraz wręczono nagrody dla partnerów za osiągnięcia w 2015 roku, rozpoczęły się prezentacje o tematyce marketingowej i technicznej. Zaprezentowane zostały najnowsze produkty firmy Axis, zaś w przerwach między prelekcjami uczestnicy spotkania mieli okazję zapoznać się z produktami firm partnerskich, wystawionymi na stoiskach przygotowanych w osobnej sali.

W dalszej części niniejszego artykułu wymienione i opisane są nowe produkty firmy Axis, które przedstawiono podczas Poland Partner Day.


Kamera Q6000-E
W zasadzie nie jest to kamera, lecz złożone urządzenie składające się z czterech modułów kamerowych o rozdzielczości 2 megapiksele każdy, rozmieszczonych wewnątrz płaskiej obudowy z wyglądu przypominającej talerz. Obrazy z modułów są obrabiane elektronicznie i wytwarzany jest wspólny, panoramiczny obraz pola widzenia równego 360º. Ponadto w dolnej części obudowy tej kamery można zainstalować jedną z kamer szybkoobrotowych AXIS z serii Q60. Powstaje w ten sposób wielofunkcyjny punkt kamerowy umożliwiający ciągłą obserwację rozległej przestrzeni i optyczne powiększenie dowolnego fragmentu obrazu.

Urządzenie sterujące F41 i moduł kamerowy AXIS F
Jest to dwuskładnikowy zestaw umożliwiający montaż miniaturowego modułu kamerowego w dogodnym miejscu, w taki sposób, by był mało widoczny lub nawet ukryty. Moduł kamerowy łączy się kablem z urządzeniem sterującym F41, które może być zainstalowane w zupełnie innym miejscu. W ten sposób możliwe jest tworzenie systemów służących do dyskretnej obserwacji pomieszczeń lub obszarów wymagających szczególnej ochrony. W przypadku konieczności instalacji wielu kamer AXIS F można posłużyć się czterowejściowym urządzeniem sterującym typu F44.

Kamera M1145
Jest to tania kamera o prostej konstrukcji, przeznaczona do użytku w systemach ochrony prywatnych posiadłości lub małych obiektów użytkowych, takich jak biura czy niewielkie sklepy. Pomimo prostej konstrukcji kamera wytwarza obraz o wysokiej jakości i rozdzielczości 2 megapiksele.

Kamera termowizyjna Q2901
Jest to kamera o rozdzielczości 336 x 256 pikseli, przeznaczona do szczególnych, bardzo ciekawych zastosowań. Ma ona funkcję pomiaru temperatury obiektów znajdujących się w jej polu widzenia i generuje alarm, gdy ta temperatura przekroczy wyznaczone limity. Dzięki takiej kamerze można stwierdzić, że jakieś trudno dostępne urządzenie, na przykład transformator wysokiego napięcia na podstacji energetycznej, przegrzewa się, co może doprowadzić do awarii. W podobny sposób można zdalnie kontrolować temperaturę urządzeń elektronicznych, na przykład serwerów czy jednostek pamięci dyskowej.

Aplikacja Axis Camera Companion
Chodzi o najnowszą wersję, gdyż jest to produkt od dawna dostępny na rynku. Warto wyjaśnić, na czym polega nowość. W typowych systemach dozorowych z wirtualną jednostką centralną umieszczoną w chmurze komunikacja między kamerami a stacją roboczą użytkownika odbywa się za pośrednictwem chmury. Nie jest to dobre rozwiązanie, gdyż strumienie danych przebywają długą drogę i przechodzą przez kilka węzłów pośrednich, przez co komunikacja jest mało efektywna. W rozwiązaniu zaproponowanym przez firmę Axis po krótkich procedurach wstępnych następuje bezpośrednie połączenie kamer ze stacją roboczą, z pominięciem chmury. Niestety, by taki system mógł działać, obie komunikujące się strony muszą znać swoje adresy sieciowe, co nie zawsze jest możliwe. Część operatorów oferuje klientom łącza ze zmiennym adresem. Z pomocą przychodzi serwer Axis obsługujący użytkowników systemu Axis Camera Companion. Każde z urządzeń Axis podłączonych do Internetu zna adres tego serwera i może się z nim połączyć. Podczas takiego połączenia serwer poznaje adresy sieciowe urządzeń peryferyjnych i informuje je o tym. W ten sposób urządzenia peryferyjne mogą się ze sobą połączyć bezpośrednio, z pominięciem chmury i serwera Axis. Jest to bardzo skuteczne rozwiązanie, gdyż połączenie jest szybko przywracane po każdej awarii sieci, zaś posiadanie łącz o stałym adresie nie jest potrzebne.

Axis Door Station i AXIS A1001
Axis Door Station to estetyczny i jednocześnie trwały moduł drzwiowy wyposażony w kamerę i przycisk. Firma Axis rozszerza swoją ofertę i w tym roku wprowadza urządzenia służące do budowy systemów kontroli dostępu. Dzięki temu użytkownicy wizyjnych systemów dozorowych zyskują możliwość tworzenia zintegrowanych systemów kontroli dostępu. Jednym z wprowadzanych urządzeń jest właśnie moduł drzwiowy. Drugim jest sieciowy kontroler drzwiowy AXIS A1001.

Tyle o nowinkach technicznych zaprezentowanych podczas spotkania przedstawicieli firmy Axis i jej partnerów biznesowych w warszawskich Łazienkach. Po zakończeniu wszystkich prelekcji goście zostali poczęstowani winem i mieli okazję porozmawiać na temat nowych produktów Axis. Piękna, słoneczna pogoda umożliwiła gościom, którzy przyjechali spoza Warszawy, relaksujące zwiedzanie Parku Łazienkowskiego, co także było swoistą atrakcją podczas tej udanej imprezy.

Redakcja

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony