Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Podsumowanie Międzynarodowych Targów Zabezpieczeń SECUREX’2012

Printer Friendly and PDF

Securex2012_logo_250Tegoroczne Międzynarodowe Targi Zabezpieczeń SECUREX 2012 były przede wszystkim miejscem podejmowania ważnych zagadnień, biznesowych rozmów oraz wymiany doświadczeń.

 

 

_MG_0634_500

W tym roku patronat objęli: Minister Gospodarki, Minister Spraw Wewnętrznych, Prezes Związku Banków Polskich oraz Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu.
Kwietniowa edycja, odbywających się w cyklu dwuletnim, targów zgromadziła blisko 250 wystawców z 18 krajów. Niemal 22% stanowili uczestnicy z zagranicy: z Austrii, Belgii, Chin, Czech, Francji, Holandii, Izraela, Kanady, Korei, Litwy, Niemiec, Portugalii, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, Tajwanu oraz Wielkiej Brytanii. Obok wiodących polskich firm w Poznaniu pokazali się uznani w Europie producenci i dystrybutorzy światowych marek. Na targach zadebiutowało ponad 150 nowych produktów. W dniach 23-26 kwietnia ekspozycję targów oraz odbywające się w tym samym czasie targi Instalacje, Wodociągi, Kominki, TCS oraz Sawo odwiedziło 22591 profesjonalistów z branży.

Przez cztery dni można było nie tylko zwiedzać ekspozycję wystawców, ale również wziąć udział w licznych konferencjach, wykładach i pokazach zorganizowanych z udziałem znaczących stowarzyszeń branżowych, ośrodków naukowych lub pod patronatem wystawców. Branżowe spotkania dostarczyły wyczerpującej wiedzy na temat polskiego rynku, jego potencjału oraz najnowszych światowych trendów.

Merytorycznie i fachowo
Blisko pięć godzin trwał finał III Mistrzostw Polski Instalatorów Systemów Alarmowych organizowanych przez Polską Izbą Instalatorów Alarmowych (PISA) i Międzynarodowe Targi Poznańskie (MTP), pod honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych. Najlepsi w konkurencji z systemami telewizji dozorowej, systemami sygnalizacji włamania i napadu, systemem kontroli dostępu oraz systemami sygnalizacji pożarowej okazali się Mistrzowie Polski – Paweł Daniszewski i Piotr Podlaski z Agencji Solid Security z Olsztyna. II miejsce i tytuł wicemistrza zdobyli Jarosław Lester, Daniel Zamłyński z Agencji Solid Security tym razem ze Szczecina. Łukasz Dorman, Marek Kordiukiewicz z firmy MR Systemy z Warszawy stanęli na III miejscu podium.

Intrygująco rozpoczęła się konferencja na temat bezpieczeństwa obiektów i zbiorów muzealnych. Był dym, ostrzał z karabinów maszynowych i sprawna akcja policji. Pokaz w wykonaniu funkcjonariuszy wyspecjalizowanych jednostek policji: Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji KWP w Poznaniu, Wydziału Konwojowego KWP w Poznaniu oraz Wydziału Kadr i Szkolenia KWP w Poznaniu zademonstrował działanie służb podczas napadu na konwój przewożący cenne dzieła sztuki. Akcja policjantów stanowiła wstęp do tematyki konferencji współorganizowanej przez KWP w Poznaniu oraz MTP. Podczas prelekcji fachowcy dzielili się swoimi doświadczeniami związanymi z ochroną muzeów w czasie przemieszczeń ludności, zabezpieczeniem obiektów podczas ewakuacji i wywozu zabytków z kraju. Omówione zostały także najczęściej stosowane metody włamań oraz sposób przeciwdziałania im.

Dużo emocji wzbudziła debata „Prawo dla monitoringu wizyjnego?” poruszająca bardzo ważny problem regulacji zasad monitoringu wizyjnego w Polsce. W dyskusji moderowanej przez Łukasza Kistra wzięli udział Mariusz Cichomski, Naczelnik Wydziału Przeciwdziałania Zagrożeniom Terrorystycznym i Przestępczości Zorganizowanej Departamentu Nadzoru; dr Wojciech Rafał Wiewórowski, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych oraz dr Paweł Waszkiewicz, adiunkt w Katedrze Kryminalistyki Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Publiczność zgromadzona na sali nie oszczędziła uczestnikom debaty trudnych pytań dotyczących kontrowersyjnych zagadnień związanych z poprawą efektywności systemu monitoringu wizyjnego w naszym kraju.

Pierwszego dnia targów wręczono nagrody w prestiżowym konkursie Mistrz Techniki Alarmowej przygotowanym przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Zabezpieczeń Technicznych i Zarządzania Bezpieczeństwem POLALARM. Nagrody w konkursie przyznane zostały za wybitne i elektroniczne urządzenia oraz systemy przeznaczone do technicznej ochrony mienia, a w szczególności: urządzenia systemów sygnalizacji włamania, napadu, pożaru, systemów telewizji dozorowej, kontroli dostępu, monitorowania zagrożeń, elektronicznego wyposażenia agentów ochrony fizycznej i zabezpieczeń pojazdów, transportu, ładunków. Spośród zdobywców I miejsc w poszczególnych kategoriach komisja konkursowa wyłoniła Laureata Głównej Nagrody. „Złotą Zbroję” otrzymał Helikopter bezzałogowy KBUAV – 01 firmy KABE z Mikołowa.
Podczas pobytu w Poznaniu można było również dowiedzieć się, jak bezpiecznie korzystać z bankowości internetowej i z kart bankowych. Analiza napadów na agencje bankowe na terenie Wielkopolski oraz procedury postępowania podczas napadu były przedmiotem dyskusji podczas konferencji „Bezpieczeństwo instytucji finansowych”. Bardzo aktualny temat poruszyli przedstawiciele Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego WUW podczas seminarium poświęconemu bezpieczeństwu imprez masowych. Z kolei o zarządzaniu bezpieczeństwem w praktyce rozmawiali prelegenci zgromadzeni na II Konferencji Zarządzania Bezpieczeństwem Obiektów i Informacji.

Współcześnie niemal każdy element działalności podmiotów gospodarczych wiąże się z przetwarzaniem danych i systemami informatycznymi. Wiarygodny dostęp do danych decyduje o efektywności działań prowadzonych przez firmy. Ważna jest zatem ochrona zasobów przed ich naruszeniem czy utratą. Z myślą o kadrze technicznej i kierowniczej specjaliści z Zespołu Bezpieczeństwa PCSS oraz ITTI przygotowali szkolenia z zakresu bezpieczeństwa IT. Podczas spotkań omówione były takie zagadnienia jak: metody ochrony serwerów, stacji roboczych, sposoby walki z atakami DDoS, problemy ochrony danych w modelu Cloud computing czy kwestie tworzenia oprogramowania pozbawionego błędów bezpieczeństwa.

Złoto dla najlepszych
W tym roku już przed targami poznaliśmy laureatów Złotego Medalu MTP. Konkurs po raz pierwszy został w tym roku zorganizowany w nowej formule. Sąd konkursowy w składzie: prof. dr hab. inż. Bogdan Branowski, mgr inż. Wojciech Dąbrowski, dr inż. Jan Uniejowski prof. dr hab. inż. Marek Domański, mgr inż. Andrzej Tomczak, mgr inż. Paweł Jakimiak, mgr Tomasz Kobierski nagrodził produkty 19 firm. Podczas targów rozpoczął się plebiscyt na najlepszy zdaniem konsumentów produkt spośród tegorocznych zdobywców Złotego Medalu. Zwiedzający targi mieli możliwość głosowania na swojego faworyta za pośrednictwem ekranów dotykowych zlokalizowanych na Strefie Mistrzów w centrum targowej ekspozycji.
Podsumowując można powiedzieć, że tegoroczne targi SECUREX odniosły sukces. Świadczą o tym nie tylko liczby, ale przede wszystkim ciepłe słowa płynące od wystawców i zwiedzających.

Już dziś zapraszamy do uczestnictwa w kolejnej edycji targów SECUREX, która odbędzie się wiosną 2014 roku.

Bezpośr. inf. Katarzyna Jardanowska
Zespół PR i Promocji Produktów/Products PR Team

Zapraszamy do obejrzenia FOTORELACJI z targów SECUREX'2012.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony