Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Kongres Pożarnictwa – podsumowanie

Printer Friendly and PDF

dnd_logo_166Ponad 700 uczestników podczas Kongresu Pożarnictwa, 23 panele techniczne i merytoryczne, 260 projektantów, łącznie 540 minut wykładów, 1180 produktów, ciekawe prezentacje i specjalistyczne pokazy – tak wyglądało spotkanie przedstawicieli branży zabezpieczeń i ochrony przeciwpożarowej w pigułce.

 

 

 

IMG_0001_500

W dniu 25 lipca 2013 DND PROJECT wraz z przedstawicielami branży ochrony przeciwpożarowej i zabezpieczeń zaprosili środowiska projektowe, inwestorów i wykonawców inwestycji budowlanych do Centrum Nauki Kopernik na coroczną konferencję poświęconą bezpieczeństwu pożarowemu obiektów.

Po raz kolejny Kongres Pożarnictwa zgromadził w jednym czasie miejscu rekordową ilość uczestników żywo zainteresowanych problematyką bezpieczeństwa pożarowego. Blisko 715 specjalistów, głównie z tzw. szczebla decyzyjnego, odwiedziło ekspozycje przygotowane przez wystawców konferencji. Wśród gości kongresu nie zabrakło czołowych biur projektowych, instalatorów i integratorów systemów; przedsiębiorstw budowlanych, techników, inżynierów i konsultantów ds. zabezpieczeń; przedstawicieli ministerstw i samorządów czy też pracowników pionów i służb technicznych sektora przemysłu i energetyki a także w głównej mierze przedstawicieli Komend PSP i OSP z całej Polski.

Bogaty program wykładów, w tym merytorycznych, ukierunkowany był na zagadnienia związane z ochroną przeciwpożarową i bezpieczeństwem energetycznym w budownictwie i przemyśle, a szczególnie na zapobieganie pożarom i awariom oraz prawidłowe projektowanie nowoczesnych obiektów budowlanych. Organizatorzy zadbali o staranny dobór tematów nie tylko pod kątem ich atrakcyjności merytorycznej, ale przede wszystkim pokazania możliwości wzajemnej integracji wszystkich systemów na czas działania podczas pożaru.

Podczas konferencji zaprezentowano łącznie 23 referaty poruszające istotne zagadnienia poświęcone bezpieczeństwu obiektów w oparciu o aktualne normy, wymogi i zmiany w przepisach. Tegoroczna konferencja, podobnie jak i ubiegłoroczna, w której udział wzięło 660 uczestników, prezentowała się na bardzo wysokim poziomie, a ekspozycja wystawców owocowała w przegląd nowości i rozwiązań, co przełożyło się na szerokie zainteresowanie gości konferencji. Tak, jak w poprzednich edycjach, i tym razem konferencji towarzyszyły pokazy sprzętu, systemów, technologii i rozwiązań przeciwpożarowych. Uczestnicy mogli zasięgnąć porad i konsultacji połączonych z praktycznymi wskazówkami dla projektantów i instalatorów.

Treści kongresu wzbogaciły trzy wykłady merytoryczne; bryg. poż. w stanie spocz. mgr inż Jerzy Ciszewski omówił okablowanie dźwiękowych systemów ostrzegawczych. Ustalaniu przyczyn pożarów w kontekście oszustw ubezpieczeniowych przyjrzeli się mgr inż. Dariusz Baranowski i mgr inż. Grzegorz Kotulek z SGSP. Projektowaniem budynków i powierzchni biurowych oraz ich aranżacją ze względu na wymagania ppoż. (przejścia – dojścia) zajął się mgr inż. Tadeusz Cisek, ekspert w dziedzinie ochrony i zabezpieczeń przeciwpożarowych.

Specjalnego wsparcia i Patronatu konferencji udzielił Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP, patronat medialny nad Konferencją tradycyjnie sprawowały: czasopisma Zabezpieczenia, Systemy Alarmowe, serwisy: 24PR.pl, forumbiznesu.pl, portalmedialny.pl, vcanal.tv. Patronat honorowy nad konferencją objęło także stowarzyszenie Europejski Klub Biznesu Polska, natomiast patronem wspierającym X Edycji została międzynarodowa firma telekomunikacyjna Orange. Bieżąca edycja to już 10 edycja ogólnopolska organizowana przez DND PROJECT dla profesjonalistów sektora branży przeciwpożarowej, budowlanej i elektroenergetycznej.

Konferencyjne specjalności w pigułce to m.in.: zagadnienia związane z integracją systemów oddymiania z systemami sygnalizacji pożarowej na przykładzie uniwersalnej centrali sterującej UCS 6000, którą zaprezentowała bydgoska firma Polon Alfa. Z kolei firma Siemens przedstawiła ciekawą serię rozwiązań z zakresu stałych urządzeń gaśniczych Sinorix: gaszenie pożarów gazami obojętnymi, środkami chemicznymi, gazem/wodą czy mgłą wodną. Nowe technologie w systemach zasysających (wczesnego wykrywania pożaru) omówił przedstawiciel System Sensor Europe & KAC Alarm Company. Natomiast firma W-2 zainteresowała nowościami. Posiada – jak mówił Szymon Ratajski, starszy konstruktor w W2 – jedyne w Europie sygnalizatory optyczne oraz akustyczno-optyczne spełniające wymagania normy europejskiej i polskiej PN-EN 54-23:2010. Prezentacja firmy D+H Polska dotyczyła systemów oddymiania – omówiono przepisy, normy, produkty i błędy projektowe. Główny punkt prelekcji stanowił moduł FCP 401, który w połączeniu z centralami typu RZN umożliwia zasilanie i sterowanie pracą wentylatorów w systemach kontroli rozprzestrzeniania się dymu i ciepła. Centrala sterująca z przyłączonymi czujkami dymu i przyciskami oddymiania po wykryciu zagrożenia pożarowego przekazuje sygnał do modułu FCP, który uruchamia wentylatory.

Podczas konferencji nie mogło również zabraknąć zagadnień związanych z zapobieganiem awariom przemysłowym, przegrodom przeciwogniowym, wewnętrznym i zewnętrznym zespołom pompowym czy systemom hydrantowym, tryskaczowym oraz zraszaczowym. Nowość w swojej ofercie przepust instalacyjny o odporności ogniowej EI 240 zaprezentował również główny sponsor kongresu, którym nieprzerwanie od trzech kolejnych edycji jest firma svt Polska z Bielska-Białej. Wykorzystanie kabli i przewodów w instalacjach przeciwpożarowych podczas tegorocznej konferencji prezentowała liczna w tym roku grupa  przedstawicieli najważniejszych producentów kabli i przewodów w Polsce. Zbiorniki przeciwpożarowe, stolarka przeciwpożarowa, systemy BMS do zarządzania systemami bezpieczeństwa, porady prawne, oświetlenie awaryjne, a także projektowanie profesjonalnych planów sieci dróg ewakuacyjnych dla budynków użyteczności publicznej czy też systemy zasilania gwarantowanego to zaledwie niektóre z wielu propozycji tegorocznej edycji Kongresu Pożarnictwa, które zasygnalizowaliśmy.

Bezpośr. inf. DND Project

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z kongresu.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony