Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Kamery firmy Axis uczestniczą w misji na Marsa, czyli o European Rover Challenge 2014 – podsumowanie

Printer Friendly and PDF

axisW dniach 5-7 września 2014 r. w Podzamczu koło Chęcin, na terenie Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego odbyły się pierwsze w Europie zawody łazików marsjańskich – European Rover Challenge 2014. Axis Communications, światowy lider rynku sieciowych systemów wizyjnych, był partnerem tego wydarzenia.

 

Axis_Challenge_500

Łaziki marsjańskie startujące w zawodach wyposażone zostały w kamery Axis M2014-E. Za pomocą transmisji bezprzewodowej urządzenia te pomagały młodym konstruktorom w nawigowaniu robotami. Kamery okazały się szczególnie przydatne w niektórych konkurencjach manipulacyjnych, kiedy na przykład łazik musiał pobrać podzespoły znajdujące się w magazynie i przetransportować je na wyznaczone stanowisko robocze. Dzięki kompaktowości i wysokiej sprawności technicznej, ta najmniejsza na świecie kamera sieciowa typu bullet doskonale zintegrowała się z konstrukcją marsjańskich robotów. Obraz w standardzie HDTV 720p otrzymywany z kamery umożliwiał pełną kontrolę nad precyzyjnymi ruchami ramienia łazika.

Axis_Challenge1_500

Udział w tego typu zawodach to dla nas zupełnie nowe doświadczenie – powiedział Marcin Kostrzewa z firmy DG Elpro będącej autoryzowanym partnerem firmy Axis na terenie Polski. – Nigdy wcześniej nie mieliśmy okazji instalowania kamer Axis w tak nietypowym miejscu, jakim jest łazik marsjański. Wymagało to od nas dużego zaangażowania i ścisłej współpracy z drużynami, ponieważ wszystkie elementy konstrukcji musiały ze sobą współgrać – dodał Marcin Kostrzewa.

Axis_Challenge2_500

Na terenie na którym rozgrywane były zawody w kilku punktach rozmieszczono dziewięć kamer stałopozycyjnych Axis P1354 oraz jedną kamerę Axis Q6035. Zastosowanie kopułowej kamery sieciowej PTZ o rozdzielczości sięgającej HDTV 1080p, pozwoliło widzom na jeszcze większe zaangażowanie w śledzeniu zmagań marsjańskich robotów. Obraz otrzymany z tych kamer dostępny był nie tylko na telebimie ustawionym na terenie zawodów, lecz także za był wyświetlany na stronie YouTube – „ERC Chęciny”. Przez trzy dni trwania imprezy zgromadził on przed monitorami komputerów wielu widzów, którzy zdalnie mogli śledzić emocjonujące współzawodnictwo drużyn z całego świata.

W zawodach European Rover Challenge 2014 udział wzięło dziesięć ekip z Polski, Egiptu, Kolumbii i Indii. Pierwsze miejsce zdobyła drużyna z Politechniki Wrocławskiej ze swoim łazikiem Scorpio. Drugą pozycję na podium zajęli studenci z Politechniki Świętokrzyskiej, którzy skonstruowali łazika Impuls, zaś na trzecim miejscu znalazła się reprezentacja Uniwersytetu Kairskiego „Lunar and Mars Rover Team”.

Bezpośr. inf. Dorota Wawro
Planet PR

Opracowanie: Redakcja

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony