Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Pięciogwiazdkowy standard bezpieczeństwa w pięciogwiazdkowym hotelu

Printer Friendly and PDF

Bezpieczeństwo gości i pracowników to priorytet w każdym hotelu. Hotelarstwo to jednak bardzo konkurencyjna branża, więc systemy zabezpieczeń powinny wyróżniać się nie tylko funkcjonalnością, ale też prostą obsługą i atrakcyjną ceną. Modułowe i skalowalne systemy wykorzystujące standardowe techniki sieciowe umożliwiają integrację, która poprawia bezpieczeństwo, a jednocześnie obniża koszty instalacji, wdrożenia i eksploatacji.

W celu zapewnienia wyższego standardu bezpieczeństwa swoim gościom oraz pracownikom hotel Sheraton w Warszawie postanowił wymienić dotychczasowy system sygnalizacji pożarowej na system firmy Bosch. Dodatkowo partner Boscha, firma ASD, zainstalowała dźwiękowy system ostrzegawczy zintegrowany z nowymi centralami sygnalizacji pożarowej.

Pięciogwiazdkowy Sheraton Warsaw Hotel jest jednym z najbardziej prestiżowych hoteli w stolicy Polski. Jest usytuowany przy Placu Trzech Krzyży i dzieli go zaledwie kilka kroków od Łazienek Królewskich, zabytkowej ulicy Nowy Świat oraz budynku Sejmu. Hotel był także tymczasową siedzibą kilku zagranicznych ambasad.

 Fot. Hotel Sheraton (fot. Bosch)

 

Po wielu latach eksploatacji dotychczasowego systemu sygnalizacji pożarowej dyrektor ds. technicznych i menedżer ds. bezpieczeństwa hotelu podjęli decyzję o jego wymianie oraz zainstalowaniu innowacyjnego i modułowego systemu łączącego w sobie najwyższej klasy system sygnalizacji pożarowej z inteligentnym dźwiękowym systemem ostrzegawczym. Biuro projektowe Instel MM, ściśle współpracujące przy tym projekcie z firmą instalacyjną ASD, zaprojektowało system sieciowy z dwiema centralami sygnalizacji pożarowej Bosch Modular Fire Panel Series 5000 obsługiwanymi za pomocą zdalnych klawiatur Remote Keypad Series 5000. W pokojach gości, salach, biurach i częściach ogólnodostępnych zainstalowano ponad 1600 automatycznych optycznych i termicznych czujek dymu oraz prawie 200 ręcznych przycisków alarmowych. System Bosch BIS (Building Integration System) zapewnia wizualizację pożaru i umożliwia płynną integrację oraz centralne sterowanie centralami sygnalizacji pożarowej oraz dźwiękowym systemem ostrzegawczym.

W celu zapewnienia szybkiej i bezpiecznej ewakuacji w razie alarmu firma ASD, integrator systemu, zainstalowała cyfrowy dźwiękowy system nagłośnieniowo-ostrzegawczy PRAESIDEO z 29 wzmacniaczami. Obsługuje on ponad 1500 głośników i umożliwia przekaz doskonale zrozumiałych instrukcji ewakuacyjnych w różnych częściach budynku.

W warszawskim hotelu Sheraton działa teraz zintegrowany system zabezpieczeń wykorzystujący system BIS oraz otwartą, modułową architekturę, zapewniający ekonomiczną eksploatację i umożliwiający rozbudowę w przypadku konieczności dostosowania go do nowych wymagań w przyszłości.

Zintegrowane systemy zabezpieczeń są teraz znacznie łatwiejsze do wdrożenia niż kiedykolwiek dotąd. Po raz pierwszy w historii rosnąca liczba technik sieciowych, takich jak Ethernet czy IP, pozwala stworzyć wspólną, ekonomiczną platformę techniczną dla wszystkich rodzajów zabezpieczeń. Informacje z kamer, czujek pożarowych lub kontrolerów drzwi można łączyć za pomocą popularnych protokołów, takich jak TCP/IP, oraz standardowych interfejsów, np. OPC. Ponadto ten rodzaj integracji umożliwia obsługiwanie kilku aplikacji za pomocą współdzielonego, uniwersalnego i indywidualnie konfigurowanego interfejsu użytkownika – najczęściej w systemach działających pod kontrolą Windows i w standardowych przeglądarkach internetowych. Wykorzystanie standardowych technik sieciowych jako bazy dla wszystkich systemów zabezpieczeń umożliwia operatorowi korzystanie z aplikacji w obrębie istniejącej infrastruktury IT, bez konieczności tworzenia dwóch oddzielnych infrastruktur. W oczywisty sposób przyczynia się to do zmniejszenia wydatków – zarówno inwestycyjnych, jak i eksploatacyjnych.

Bosch Security Systems

 

Zabezpieczenia 3/2017

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony