Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

ACCO NET – skalowalny system kontroli dostępu

Printer Friendly and PDF

Duże i średnie przedsiębiorstwa wielooddziałowe potrzebują zaawansowanego systemu kontroli dostępu, który z jednej strony będzie uniemożliwiał dostęp osób nieuprawnionych do określonych miejsc, a z drugiej umożliwi korzystanie z pomieszczeń zgodnie z posiadanymi uprawnieniami. W przypadku sieci handlowych, placówek bankowych czy punktów obsługi klienta nie wystarczą zabezpieczenia mechaniczne, nawet typu master key. Potrzebne jest nowoczesne i funkcjonalne rozwiązanie bazujące na zaawansowanych modułach mikroprocesorowych, takie jak system kontroli dostępu ACCO NET firmy SATEL.

O wysokiej jakości i wartości rozwiązania umożliwiającego kontrolę nad dostępem świadczy kilka najważniejszych cech. Pierwszą z nich jest łatwość dynamicznego zarządzania uprawnieniami poszczególnych użytkowników, co ułatwia administratorowi pracę nawet w bardzo skomplikowanych systemach, zarówno w pojedynczych obiektach, jak i w grupie obiektów. Drugą jest możliwość swobodnego dopasowania wielkości i funkcjonalności systemu w zależności od potrzeb wdrażającej go organizacji. Zastosowana w takim systemie technika komunikacji powinna umożliwiać połączenie ze sobą wielu rozproszonych obiektów, a także zarządzanie nimi i ich użytkownikami z jednego miejsca. Trzecią pożądaną cechą jest bezpieczeństwo tej komunikacji uzyskiwane dzięki zastosowaniu zaawansowanego szyfrowania, czwartą zaś możliwość tworzenia stref dostępu obejmujących grupy przejść. Wszystkie te cechy łączy w sobie system ACCO NET.

Struktura systemu i zasada jego działania

ACCO NET to zupełnie nowy, skalowalny system kontroli dostępu o rozproszonej strukturze. Dzięki niemu możliwe jest centralne zarządzanie wieloma obiektami z dowolnego miejsca na świecie. Rozwiązanie to bazuje na centralach ACCO-NT i oprogramowaniu ACCO Server, natomiast urządzeniami wykonawczymi są kontrolery przejść z serii ACCO-KP i ACCO-KPWG, znane z podstawowego systemu ACCO. Są one instalowane w pobliżu dozorowanego przejścia i umożliwiają podłączenie terminali służących do autoryzacji użytkowników, np. czytników z serii CZ-EMM, które zapewniają możliwość identyfikacji użytkownika za pomocą karty lub breloka. Jeśli obiekt wymaga podwójnego zabezpieczenia, można zastosować także manipulatory z czytnikami z serii ACCO-KLCDR oraz klawiaturę ACCO-SCR-BG. Dzięki temu tożsamość będzie można potwierdzać także za pomocą kodu. Dodatkowo możliwe jest także podłączenie czytników firm trzecich poprzez protokół WIEGAND 26. W ten sposób można rozszerzyć funkcjonalność systemu, np. wprowadzając zabezpieczenia biometryczne.


Rys. 1. System kontroli dostępu ACCO NET jest skalowalny, dzięki czemu można dodać do niego dowolną liczbę central ACCO-NT. Oprogramowanie ACCO Server umożliwia scentralizowane administrowanie wszystkimi funkcjami systemu

Kontrolery przejść z serii ACCO-KP i ACCO-KPWG są podłączone magistralą RS485 do centrali ACCO-NT, która wykonuje zadania dwóch rodzajów. Po pierwsze pełni funkcję modułu nadrzędnego i jako taki moduł jest odpowiedzialna właśnie za komunikację z kontrolerami. Po drugie łączy się zdalnie z oprogramowaniem ACCO Server odpowiadającym za komunikację pomiędzy nieograniczoną liczbą central. Dzięki temu otrzymujemy rozwiązanie umożliwiające zarządzanie dowolną liczbą obiektów, tworzące pojedynczy, rozproszony, skalowalny, globalny system. Centrala ACCO-NT może łączyć się z serwerem poprzez sieci lokalne, wirtualne sieci prywatne lub Internet. Dzięki zaawansowanemu szyfrowaniu przesyłanych danych odbywa się to w sposób całkowicie bezpieczny.

Podstawowym trybem pracy systemu ACCO NET jest tryb online zapewniający ciągłą komunikację pomiędzy poszczególnymi elementami całej instalacji. W przypadku braku połączenia na skutek awarii możliwa jest autonomiczna praca systemu, zarówno na poziomie central ACCO-NT, jak i poszczególnych kontrolerów. System pozostanie więc w pełni funkcjonalny nawet wtedy, gdy wystąpią problemy z połączeniem za pośrednictwem TCP/IP, a także w przypadku uszkodzenia magistrali RS485 pomiędzy kontrolerami.

Budowa i charakterystyka systemu ACCO NET umożliwia realizację zaawansowanej funkcji definiowania stref dostępu, które obejmują wiele kontrolowanych dwustronnie przejść. Każda centrala ACCO-NT umożliwia utworzenie do 255 takich stref. Urządzenie to ma także pamięć wewnętrzną, dzięki której może przechowywać do 1 000 000 zdarzeń własnych i 100 000 zdarzeń z każdego kontrolera, a także dane 8000 użytkowników. Niewątpliwie bardzo dużą zaletą systemu ACCO NET jest również to, że może być w nim nieograniczona liczba central ACCO-NT, a użytkowników systemu może być nawet 65 000.

Fot. 1. Aplikacja sieciowa ACCO-WEB zapewnia dostęp do systemu ACCO NET z każdego miejsca na świecie

ACCO NET – kontrola szyta na miarę

Przy odpowiedniej konfiguracji systemu użytkownicy mogą na przykład mieć dostęp do określonej strefy przez każde z tworzących ją przejść. ACCO NET umożliwia również dokładne wytyczanie określonych tras z określeniem konkretnych zależności czasowych. Rozbudowane funkcje harmonogramów umożliwiają precyzyjne określenie zasad dostępu, zarówno do poszczególnych stref, jak i do całego systemu. Możliwe jest także ustalanie czasowych harmonogramów dostępu – również indywidualnych, dla każdego użytkownika. Ważną funkcją systemu ACCO NET jest także funkcja anti-passback. Dzięki niej nie można powtórnie użyć identyfikatora w celu wejścia do strefy chronionej bez uprzedniego jej opuszczenia.

Bogactwo funkcji systemu ACCO NET sprawia, że jest on doskonałą propozycją dla wszystkich przedsiębiorstw, dla których ważna jest możliwość określania wielu poziomów praw dostępu poszczególnych użytkowników do określonych stref, a także zarządzanie całym systemem z dowolnego miejsca na świecie. Modułowa budowa umożliwia także swobodną rozbudowę systemu w kolejnych obiektach, których liczba może być nieograniczona.

Komfortowe zarządzanie przyjaznym systemem

Prostą i wygodną konfigurację systemu ACCO NET zapewnia oprogramowanie ACCO Soft. Umożliwia ono połączenie poszczególnych urządzeń z siecią oraz indywidualne konfigurowanie ich parametrów. Dzięki łączeniu się z wykorzystaniem TCP/IP instalator może wykonywać swoją pracę zarówno lokalnie, jak i zdalnie.

Dzięki zintegrowanej z oprogramowaniem ACCO Server aplikacji sieciowej ACCO-WEB system ACCO NET jest bardzo wygodny w obsłudze dla personelu zarządzającego. Dostęp do systemu można uzyskać za pomocą przeglądarki internetowej, więc nie ma potrzeby instalowania żadnego dodatkowego oprogramowania do obsługi. Takie rozwiązanie sprawia, że systemem można zarządzać zarówno za pomocą komputera, jak i korzystając z urządzeń mobilnych.

SATEL

 

Zabezpieczenia 5/2015

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony