Pobierz
najnowszy numer

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach z branży!

Jesteś tutaj

Grenton Smart Panel

Printer Friendly and PDF

Inteligentne domy stają się bardzo popularne i interesuje się nimi coraz więcej osób. Wybierając system dla swojego domu, poszukują one rozwiązań sprawdzonych i pewnych. Dom to inwestycja na całe życie, dlatego nikt nie chce być królikiem doświadczalnym. Wybrany system powinien umożliwić realizację wszystkich potrzebnych funkcji, a jego rozbudowa czy zmiana w przyszłości nie powinna wiązać się z wykonywaniem wszystkiego od początku. Komunikacja z infrastrukturą inteligentnego domu powinna być możliwa z dowolnego miejsca na ziemi, a komfort i poczucie bezpieczeństwa użytkowników powinny być podstawowym celem tworzenia takich systemów. Te kryteria stały się punktem wyjścia przy opracowywaniu systemu Grenton Smart Home.

Fot. 1. System Grenton Smart Home

Grenton Smart Home

Grenton Smart Home to produkt jednego z czołowych polskich projektantów oraz producentów systemów automatyki budynkowej. Rozwijany od 2010 roku system charakteryzuje się niezwykłą funkcjonalnością oraz stabilnością pracy.

Grenton Smart Home może być instalowany zarówno w wersji przewodowej, jak i bezprzewodowej. W ofercie producenta znajdziemy zarówno moduły instalowane na szynie DIN, jak i moduły podtynkowe, przewodowe oraz bezprzewodowe. Możemy również uruchomić system stanowiący kombinację modułów przewodowych oraz bezprzewodowych. 

Firma Grenton oferuje podstawowe moduły, które są wykorzystywane w systemach automatyki budynkowej, czyli moduły wyjść przekaźnikowych oraz ściemniaczy światła. Dodatkowo instalatorzy otrzymują do dyspozycji moduły wejść binarnych, wejść/wyjść 0–10 V oraz wejść 1 W, które umożliwiają podłączenie m.in. różnego typu czujników. Grenton oferuje również moduły do sterowania roletami oraz lampami LED RGB. 

Na szczególną uwagę zasługuje szeroki asortyment modułów integrujących system firmy Grenton z innymi systemami. W ofercie znajdziemy moduły umożliwiające komunikację z wykorzystaniem protokołów MODBUS oraz HTTP. Dodatkowo producent oferuje moduł GATE ALARM, który pozwala na dwukierunkową komunikację z systemem firmy SATEL.

Fot. 2. Aplikacja sterująca

 

Aby uruchomić Grenton Smart Home, należy wykonać odpowiednią instalację i skonfigurować system. Firma Grenton wychodzi z założenia, że inteligentny system zarządzania budynkiem musi dawać możliwość dostosowania go do indywidualnych potrzeb użytkownika, co wymaga od instalatorów przygotowywania konkretnych rozwiązań. W tym celu instalatorzy otrzymują oprogramowanie Object Manager, które jest narzędziem pozwalającym na szczegółową konfigurację systemu. Umożliwienie korzystania z podstawowych funkcji systemu Grenton Smart Home jest niezwykle szybkie, proste i intuicyjne. Niemniej Object Manager ma rozbudowane funkcje pozwalające na wdrożenie najbardziej zaawansowanych algorytmów sterowania. 

Elementem, którego nie może zabraknąć, jest aplikacja na telefon lub tablet. Firma Grenton umożliwia przygotowanie interfejsów w systemie Android lub iOS przeznaczonych do sterowania domem. Dodatkowo możemy bardzo szybko dostosować interfejs do każdego z domowników oddzielnie. 

Grenton Smart Panel

System Grenton Smart Home komunikuje się z użytkownikami zarówno przez aplikacje, jak i interfejsy. Mogą to być klasyczne łączniki, szklane panele dotykowe Grenton Touch Panel oraz najnowsze rozwiązanie, jakim jest Grenton Smart Panel.

Grenton Smart Panel jest dotykowym panelem sterującym wyposażonym w cztery przyciski oraz wyświetlacz OLED. Dodatkowo w panelu zainstalowano czujniki – natężenia światła, temperatury, gestów oraz zbliżenia. To wszystko znajduje się w estetycznej obudowie o rozmiarach 80x80 mm, która z zewnątrz jest pokryta szkłem hartowanym o grubości 4 mm. Panel montuje się w klasycznej puszce elektrycznej i potrzebne jest doprowadzenie magistrali komunikacyjnej (np. UTP/FTP).

Rys. 1. Architektura systemu Grenton Smart Home

 

Podstawowa konfiguracja urządzenia umożliwia zaprogramowanie każdego przycisku oddzielnie. Dodatkowo panel wykrywa czas naciskania przycisku i uzależnia od niego wykonywaną funkcję, np. krótkie naciśnięcie przycisku powoduje włączenie albo wyłączenie lampy, a jego dłuższe przytrzymanie umożliwia płynne ściemnianie lub rozjaśnianie tejże lampy. Panel rozróżnia cztery różne czasy naciskania przycisku, a ponadto może wykryć dwukrotne lub trzykrotne naciśnięcie.

Fot. 3. Moduły sterujące systemu (od lewej: przewodowy podtynkowy, przewodowy na szynę DIN, bezprzewodowy podtynkowy Z-Wave)

 

Fot. 4. Stylowe panele dotykowe Grenton Smart Panel i Grenton Touch Panel

 

Dzięki wyświetlaczowi przy każdym przycisku może być wyświetlona ikona symbolizującą daną funkcję. Przycisk może działać zarówno w trybie monostabilnym, jak i w trybie bistabilnym. W tym drugim trybie ikona również może się zmieniać, w zależności od tego, czy urządzenie wyjściowe jest włączone czy wyłączone.

Wyświetlacz może pracować w dwóch trybach – buttons oraz freedraw. W trybie buttons jest on podzielony na cztery części, na których wyświetlają się ikony każdego przycisku. Tryb freedraw zamienia wyświetlacz w jednolity ekran o rozdzielczości 127x63, na którym można wyświetlać napisy, liczby oraz rysować linie.

Dzięki pełnej integracji z systemem Grenton Smart Home na wyświetlaczu mogą pojawić się dowolne wyniki pomiarów, np. temperatur w innych pomieszczeniach, a dzięki modułowi GATE HTTP możemy wyświetlić prognozowaną temperaturę po pobraniu danych z Internetu. Na wyświetlaczu mogą pojawiać się również indeksy giełdowe.

Fot. 5. Grenton Smart Panel – uniwersalny panel sterujący z obsługą gestów i wielu stron

 

Sensor gestów wbudowany w Grenton Smart Panel wykrywa cztery gesty wykonywane ręką – ruch w górę, w dół, w lewo i w prawo. Do każdego z nich można przypisać polecenie, np. ruch w górę otwiera rolety, w dół – zamyka je, w lewo – włącza światło, w prawo – wyłącza je. Naturalnie do tych gestów możemy przypisać każdy inny rozkaz, który występuje w systemie.

Fot. 6. Grenton Smart Panel w kolorze białym

 

Czujnik gestów w panelu daje nam jeszcze inne możliwości. Każde wykonanie gestu może nas przenieść na kolejną „stronę”. Oznacza to w praktyce, że na jednej stronie możemy mieć cztery przyciski, którymi sterujemy czterema niezależnymi źródłami światła. Po wykonaniu gestu wyświetlamy drugą stronę, za pośrednictwem której możemy sterować roletami w pomieszczeniu. Wykonanie kolejnego gestu wyświetli trzecią stronę, na której przyciski mogą odpowiadać za sterowanie systemem ogrzewania. Umożliwia to instalatorom dostosowanie systemu do potrzeb domowników. Z jednego miejsca można sterować praktycznie wszystkimi jego częściami. Panel czteroprzyciskowy może stać się panelem, w którym jest osiem, dwanaście lub więcej przycisków.

Winda czeka, do zobaczenia Piotrze

Grenton Smart Panel jest nieodłącznym elementem systemu Grenton Smart Home. Dzięki niemu można wykorzystać wszystkie możliwości tego systemu. Na wyświetlaczu mogą być wyświetlane ikony, teksty i komunikaty. Dzięki możliwościom integracji systemu Grenton Smart Home możemy np. przywołać za pomocą panelu windę, a jej przyjazd zostanie zakomunikowany na wyświetlaczu. Takie rozwiązanie zostało wdrożone w jednym z apartamentowców, który jest w całości sterowany z wykorzystaniem systemu firmy Grenton. Jeżeli dodatkowo doposażymy Grenton Smart Home w Beacony, system rozpozna osobę, która będzie wychodziła z domu, i pożegna ją, np. słowami Winda czeka, do zobaczenia Piotrze.

Fot. 7. Grenton Smart Panel w kolorze czarnym

 

Grenton Smart Panel wykorzystuje najnowocześniejsze rozwiązania z dziedziny inteligentnych systemów zarządzania budynkiem. Jego zalety zostały docenione podczas targów Budma 2018, na których zdobył Złoty Medal.

Tak jak cały system Grenton Smart Home, Grenton Smart Panel cechuje się bardzo dużą elastycznością i możliwością zmian konfiguracji. Opisywane wcześniej strony można dowolnie zmieniać, nadając im zupełnie inne funkcje.

Inteligentne domy nie są już tylko dla bardzo zamożnych osób. Rozwój techniki sprawił, że stają się coraz bardziej popularne i dostępne. Jeżeli koszt systemu automatyki budynkowej nie przekracza 3% całkowitych kosztów budowy domu, nie powinno się już mówić o barierze finansowej. Pozostaje jednak bariera wynikająca z braku wiedzy o takich systemach. Z tego względu firma Grenton zaprasza osoby zainteresowane poznaniem oferowanego przez nią systemu Grenton Smart Home na szkolenia, które dotyczą zarówno całego systemu, jak i jego części – urządzenia Grenton Smart Panel.

Marek Polit
Grenton 
www.grenton.pl

 

Zabezpieczenia 6/2018

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów bez zgody redakcji zabronione / Zasady użytkowania strony